Veliš

... hrad, jenž střežil basilejskou kompaktátu!

Zřícenina skalního hradu Veliš hledí na Český ráj ze stejnojmenného vrchu nad obcí Veliš nedaleko Jičína ...

 

 

Původně královský hrad, založený Václavem II. a písemně poprvé uváděný roku 1316. Mnohokrát měnil své vlastníky, byli jimi např. Jan Lucemburský, Vartemberkové, Albrecht z Valdštejna, Jiří z Poděbrad nebo Šlikové. Od roku 1500 zde byla po dobu sta let uchovávána basilejská kompaktáta. Koncem 16. století provedl Vilém Trčka z Lípy výrazné a zároveň poslední stavební úpravy.
Hrad Veliš byl za třicetileté války neúspěšně obléhán Švédy. Z císařského rozkazu byl hrad roku 1658 rozbořen, aby nemohl padnout do rukou nepřátelských vojsk. I když už tehdy byly zříceniny hradu značně narušeny, k největší zkáze došlo až v 19. století rozšířením čedičového lomu, který zde byl již počátkem 17. století.

Z hradu se dodnes zachovaly jen nepatrné zbytky zdiva bašt, věže a západního paláce, které jsou pevně spojeny s čedičovým základem, nejasně vyznačené přístupové cesty a terasovitě upravený jižní vrchol, na němž se se nachází zděný observační sloup trigonometrického bodu. Čtěte více o historii Českého ráje.

 

Přeji Vám krásný výlet!