Veliš

... hrad, jenž střežil basilejskou kompaktátu!

Zřícenina skalního hradu Veliš hledí na Český ráj ze stejnojmenného vrchu nad obcí Veliš nedaleko Jičína ...

 

ZVEME VÁS NA LETOŠNÍ JIŽ 4. TURISTICKÝ SRAZ V ČESKÉM RÁJI - VÍCE INFORMACÍ ZDE

Původně královský hrad, založený Václavem II. a písemně poprvé uváděný roku 1316. Mnohokrát měnil své vlastníky, byli jimi např. Jan Lucemburský, Vartemberkové, Albrecht z Valdštejna, Jiří z Poděbrad nebo Šlikové. Od roku 1500 zde byla po dobu sta let uchovávána basilejská kompaktáta. Koncem 16. století provedl Vilém Trčka z Lípy výrazné a zároveň poslední stavební úpravy.
Hrad Veliš byl za třicetileté války neúspěšně obléhán Švédy. Z císařského rozkazu byl hrad roku 1658 rozbořen, aby nemohl padnout do rukou nepřátelských vojsk. I když už tehdy byly zříceniny hradu značně narušeny, k největší zkáze došlo až v 19. století rozšířením čedičového lomu, který zde byl již počátkem 17. století.

Z hradu se dodnes zachovaly jen nepatrné zbytky zdiva bašt, věže a západního paláce, které jsou pevně spojeny s čedičovým základem, nejasně vyznačené přístupové cesty a terasovitě upravený jižní vrchol, na němž se se nachází zděný observační sloup trigonometrického bodu. Čtěte více o historii Českého ráje.

 

Přeji Vám krásný výlet!