Zámek Mnichovo Hradiště

... po stopách Václava Budovce z Budova a pohádkové zámecké brány!

Zámek Mnichovo Hradiště se stal hlavním valdštejnským sídlem ...

   

 

Koncem 15. století zde byla postavena tvrz, často se střídali majitelé, až kolem roku 1600 Václav Budovec z Budova přestavěl na renesanční zámek. Po Budovcově popravě roku 1621 získal panství Albrecht z Valdštejna, jehož rod vlastnil zámek, znovu přestavěný kolem roku 1700, kdy se začalo se stavbou koníren, saly terreny (na obr.), oranžérií, jízdárny, kočárovny a kašen s vodotrysky v parku francouzského stylu (na 1.obr.) Po roce 1730 byl na zámku zřízen Zlatý kabinet a také byl vytvořen základ zámecké obrazárny, ve které v současné době naleznete 112 obrazů, především díla J. Strobla, Saveryho a Casysse.

 

Nejdůležitější údálost zámku je schůzka Svaté aliance za účasti rakouského císaře Františka I., ruského cara Mikuláše I. a pruského prince Fridricha Viléma, při které byla v roce 1833 upevněna absolutistická moc Habsburgů, Ruska a Pruska proti revolučním vlivům z Francie.

 

Rod Valdštejnů zámek vlastnil až do roku 1945. Čtěte více o historii Českého ráje.

 

Dnes se v něm mimo jiné nachází Muzeum města Mnichovo Hradištěbohatá knihovna, obrazárna. V blízké kapli sv. Anny s kostelem sv. Tří Králů se nachází lapidárium a hrobka Albrechta z Valdštejna.

 

Zámek stojí uprostřed věkovitých kaštanů a dubů, svědků své slávy. Zámecká příjezdová cesta vede parkem anglického stylu, který tvoří kaštanová alej (obr.3) a mnoho starých solitérů, zejména pak dubů, buků a právě vstupní zámecká vrata proslavila pohádka Panna a Netvor tzv.: ,,Orlí vrata" (viz obr. 4) Uprostřed tohoto rozsáhlého z části anglického parku stojí barokový pavilonek, jenž se nazývá Salaterna (na 2.obr.).

Naopak v popředí zámku Mnichovo Hradiště naleznete park francouzského stylu s výrazným záhonem růží (obr.1).

Před zámkem stojí socha Václava Budovce z Budova a na náměstí pomník místního rodáka Jana Švermy od Jana Hány. Ostatky hrdiny Slovenského národního povstání Jana Švermy byly na zdejší hřbitov přeneseny z místa jeho úmrtí pod Chabencem. Jeho život dokumentuje i pamětní síň v muzeu.

V muzeu naleznete mimo pravidelných výstav také model nedalekých Drábských světniček. viz.: Zámek Mnichovo Hradiště. Fotogalerie.

 

Přeji Vám krásný výlet!


Otevírací doba:

Duben So - Ne / 8:45 - 15:00 otevřeno
Květen - Září Út - Ne / 8:45 - 16:00 otevřeno
Říjen So - Ne / 8:45 - 15:00 otevřeno

Vstupné:

1. okruh - zámek
Plné vstupné 110 Kč
Zvýhodněné vstupné 80 Kč
Cizojazyčný výklad 200 Kč

2. okruh - empírové divadlo a interiéry Sv.Aliance
Plné vstupné 100 Kč
Zvýhodněné vstupné 70 Kč
Cizojazyčný výklad 180 Kč

3. okruh - kaple sv. Anny
Plné vstupné 50 Kč
Zvýhodněné vstupné 30 Kč
Cizojazyčný výklad 90 Kč

4. okruh - pohádkový okruh pro děti
Plné vstupné 50 Kč
Děti 50 Kč