Valečov

... skalní hrad s nejdéle obydleným podhradím v Českém ráji!

Zřícenina hradu Valečov tvoří jednu z dominant Českého ráje a je považován za jeden z našich nejkrásnějších skalních hradů ...

 

Hrad Valečov - nyní zřícenina hradu - byl postaven na čtyřdílném pískovcovém skalním bloku. Část prostor byla vytesána do skály a doplněna dřevěnými nástavbami.
Z rodu prvních majitelů Valečovských byli nejznámější bratři Bartoš a Bernat z Valečova, oddaní to přátelé Žižkovi a věrní stoupenci husitské revoluce.
Toto přátelství napomohlo k tomu, že r.1439 byl Valečov dobyt a vypálen Jindřichem z Vartenberka, na Valečově zůstáva do tažení Pražanů v roce 1443.
Později se majitelem stává příbuzný Valečovských - Vaněk Valečovský z Kněžmosta, přední to rádce Jiřího Poděbradského - právě on postavil na Valečově nový hradní palác.

Poté se majitelé rychle střídali, ve své správě jej měli Vančurové z Řehnic a Kapounové ze Svojkova. Po polovině 17.století byl Valečov připojen k mnichovohradišťskému Valdštejnskému panství a pomalu se z něho bohužel stává zřícenina ...
Od roku 1994 hrad vlastní obec Boseň. Pod hradbami bylo podzámčí s řadou stavení a desítky skalních místností. Skalní světničky v podhradí byly obydlené až do 5. října 1892, kdy bylo obyvatelstvo četnictvem násilně přesídleno do obecního chudobince.
Kolem Valečova vede Zlatá stezka Českého ráje, která pokračuje na Klamornu a Drábské světničky, a zeleně značená pěší trasa na Branžež. Fotogalerie.

Okolím vedou i další pěší a cyklistické značené trasy, asi 250 m od hradu je u silnice parkoviště. Čtěte více o historii Českého ráje.

Přeji Vám krásný výlet!

 

Otevírací doba:

Duben So - Ne / 9:00 - 16:00
Květen - Srpen Út - Ne / 9:00 - 18:00
Září - Říjen So - Ne / 9:00 - 16:00