Valdštejn

... po stopách Karla Hynka Máchy!

Hrad Valdštejn je jedním z nejstarších hradů v Českém ráji ...

 

Založil jej zřejmě Jaroslav z Hruštice či jeho syn Zdeněk. Při založení hradů vznikají zároveň i oba jeho strážné hrádky - Kavčiny a Kozlov. V době husitských válek se vjeho držení vystřídaly známé osobnosti: bratři Bartoš a Bernat z Valečova, Jan Čapek ze Sán a Jan Talafús z Ostrova. Valečovští zde střežili internovaného zemského správce Zikmunda Korybutoviče.


Kolem roku 1440 zde vládli loupežní rytíři, poté se střídali majitelé z řad drobné šlechty, až roku 1514 celé panství koupil Zikmund Smiřický. Bylo spojeno s Hrubou Skálou, Valdštejn pak vyhořel a nebyl již znovu postaven.


Dnes sem láká turisty především krásný barokní most se sochami světců z počátku 18. století z dílen bratrů Jelínků - viz.: Fotogalerie soch a obraz Jana Křtitele v kapličce sv. Jana Křtitele z roku 1817 , jenž je údajně portrétem básníka Karla Hynka Máchy. Autorem malby z roku 1836 je František Mašek. V současné době je majitelem hradu Valdštejn město Turnov, které hrad získalo po poválečné konfiskaci v roce 1945.

Čtěte více o historii Českého ráje.

 

Přeji Vám krásný výlet!

 

Otevírací doba

Duben  So - Ne  9:00 - 17:30
Květen - Září  Po - Ne  9:00 - 17:30
Říjen  So - Ne  9:00 - 17:30

V dubnu a říjnu otevřeno i o svátcích. Hrad však můžete navštívit i v pracovních dnech na zazvonění (zvonek je na bráně) nebo se předem ohlásit tel. či emailem.