Zámek Hrubá Skála

... po stopách hradu Skály a pohádkových princů!

Dnešní zámek Hrubá Skála shlíží pyšně ze dvou velkých pískovcových bloků ...

 

Skalní hrad  postavil kolem roku 1350 Hynek z Valdštejna. To se ještě nazýval pouze Skály - druhou část pojmenování užívá až od 17. století, aby se odlišil od nepříliž vzdálené Malé Skály.

Jeho dějiny jsou od počátku zahaleny závojem několika pověstí, z nichž nejznámější je pověst o pobití Sasů pod Hrubou Skálou z Rukopisu královedvorského. Ústřední postavou je v ní Beneš Hermánov. Výtvarně ji zpodobnil Mikoláš Aleš se svými druhy. Skutečné dějiny hradu jsou spojeny s Valdštejny, Smiřickými a dalšími rody, nakonec od roku 1821 ho drželi Lexové z Aehrenthalu. Hrad byl několikrát přestavován, roku 1859 dostal svou dnešní podobu.

Kostel sv. Josefa (na obr.) u zámku Hrubá Skála, částečně vysekán ve skále. Kompletně zrekonstruovaný. Postaven v jednoduchém klasicistním slohu v r.1812. podle projektu J. Hausknechta v r. 1812, s cenným barokním obrazem sv. Rodiny ve stylu Petra Brandla. Fotogalerie.


Po druhé světové válce zde vzniklo středisko rekreace členů Revolučního odborového hnutí. Nyní zámek slouží jako hotelové a kongresové centrum se 150 lůžky a s prostory až pro 300 osob určené ke kongresové turistice. Natáčela se zde pohádka Princ Bajaja. Čtěte více o historii Českého ráje.

Přeji Vám krásný výlet!

 

Otevírací doba:

Areál je provozován jako hotel a je přístupný celoročně, možnost výstupu na věž pouze v turistické sezóně nebo po domluvě se správou zámeckého hotelu. Otevírací doba věže se může měnit.

1. 4. - 31. 10.  
Po - Ne  09:00 - 18:00