Zámek Sychrov

... novogotický pohádkový skvost Českého ráje!

Zámek Sychrov sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů ...

 

 

Na místě dnešního zámku Sychrov stávala v 15. století tvrz. V 16. století je zde postaven panský kamenný dům, který nesl název Sychrov. V dobách třicetileté války patřilo svijansko - sychrovské panství vévodovi Albrechtu z Valdštejna. Na sklonku 17. století zde rytířský rod Lamottů z Frintroppu nechává vystavět barokní zámek s vysokou věží. V letech 1740 - 1820 se zámek stává majetkem Valdštejnů z mnichovohradišťské větve. Avšak nejvýznamnější etapa pro Sychrov začíná v roce 1820, kdy se novými majiteli Sychrova stávají Rohanové, příslušníci staré francouzské šlechty.

Zámek 2krát přestavěli, nejprve do podoby klasicismu, kolem poloviny 19. století byl přestavěn v duchu novogotiky podle projektu architekta Bernarda Gruebera. Veškerou interiérovou výzdobu zámku provedli čeští řemeslníci v čele s řezbářem Petrem Buškem. V roce 1945 byl Sychrov na základě dekretu č. 12/1945 konfiskován. Od 1. 05. 1950 byl zpřístupněn veřejnosti. V roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou. Zámek znáte z pohádek Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Čestnými hosty byli francouzský král Karel X., pruský král Vilém a císař František Josef I. Čtěte více o historii Českého ráje. Fotogalerie.


Nejvzácnější památkou je Rohanská portrétní galerie – největší sbírka francouzského portrétního malířství ve střední Evropě. V zámku je umístěna sbírka zbraní a pamětní síň A. Dvořáka, proto se zde koná každoročně hudební festival „Dvořákův Sychrov a Turnov“.
Další dominantou zámku Sychrov je bezesporu rozlehlý zámecký park (na obr.), který se dodnes dochoval v rozloze 23 ha je vytvořen v anglickém stylu. Park vznikl zejména zásluhou knížete Kamila, za pomoci zahradníků Vincenta Zakouřila a poté Vojtěcha Maška a stavitele Josefa Pruvota, který navrhoval zahradní architekturu. Výraznější přestavby zahrady proběhly ještě za Kamilova předchůdce Karla Alaina ve stylu klasicistním a některé prvky této přestavby se zachovaly doposud.

 

Dominantou parku je Oranžerie (na obr.), z roku 1831, kníže Karel Alain, vedle které vede královská příjezdová cesta lemována alejí dubů, která pokračuje lipovou alejí, známou jako Rohanka k zámecké kapli Panny Marie. Vedle oranžérie stojí vodárenská věž z roku 1891 (na obr.).

V severovýchodní části parku naleznete romantickou zříceninu nazývanou Arthurův hrad postavený v první polovině 19. století, nedaleko od něj se pokochejte z vyhlídky korunního prince Rudolfa odkud se Vám otevírá pohled na louky Mohelského údolí, k Ještědu a Jizerským horám.


Mezi vzácné dřeviny Anglického parku patří unikátní červenolistý buk Rohanův (Fagus silvatica Rohani) vyšlechtěný přímo na Sychrově, platan východní, jinan dvoulaločný a magnolia končistolistá (Magnolia virginiana L. var. acuminata L., Tulipastrum americanum, na obr.), záznamy z doby největší slávy dokonce uvádí až 1872 druhů a odrůd. V mnohem menší míře se dochovalo rostlinstvo Rohanem šlechtěné, které bylo často na pěstování v sychrovských podmínkách nákladné. Pěstovalo se jak ve sklenících, tak v oranžérii, záznamy uvádí 1119 druhů a odrůd. Pokud park navštívíte na jaře, ohromí Vás rozkvetlé azalky a růže severu - Rhododendrony - viz.: Fotogalerie. V parku můžete shlédnout atraktivní podívanou na volné létání dravců, které je doprovázeno odborným výkladem profesionálního sokolníka o historii i současnosti sokolnictví u nás i ve světě.

Fotogalerie Sychrova a okolí od autora Rod Rich.

 

Přeji Vám krásný výlet!


Otevírací doba:

Leden - Březen Po - Ne / 10:00 - 14:00 otevřeno
Duben Po - Ne / 9:00 - 15:30 otevřeno
Květen - Srpen Po - Ne / 9:00 - 16:30 otevřeno
Září - Říjen Po - Ne / 9:00 - 15:30 otevřeno
Listopad - Prosinec Po - Ne / 10:00 - 14:00 otevřeno

Vstupné:

Trasa A
Plné vstupné 150 Kč
Rodinné vstupné 400 Kč
Děti do 15 let 100 Kč
Studenti 100 Kč
Senioři od 65 let 100 Kč
Cizojazyčný výklad 250 Kč
Prohlídka mimo otevírací dobu 280 Kč
Fotografování 100 Kč
Filmování 100 Kč

Klenotnice:

Plné vstupné 60 Kč
Děti do 15 let 30 Kč
Poznámka: Prohlídka s textem za dozoru průvodce.

Technopolis:

Plné vstupné 30 Kč
Rodinné vstupné 90 Kč
Poznámka: Děti do 6 let zdarma.

Zámecký park:

Plné vstupné 20 Kč
Poznámka: Návštěvníci základní trasy, návštěvníci rozšířené trasy a děti do 6 let vstup do parku zdarma.

Pohádkové srdce Evropy:

Plné vstupné 60 Kč
Děti 40 Kč
Poznámka: Děti do 3 let zdarma.

Zámek Sychrov