Malá Skála

.. malebná obec na úpatí českých Dolomit!

 

 

V místech dnešní Malé Skály vznikl v době husitských válek hrad Vranov, ale po nedlouhé době byl kolem roku 1500 opuštěn a majitelé - Valdštejnové si postavili nedaleko nový zámeček, pozdější Malou Skálu. Pak panství patřilo Vartenberkům, Smiřickým, Albrechtovi z Valdštejna a Desfoursům, od roku 1802 Römischům. F.Z.Römisch zámek přestavěl a v místech zpustlého Vranova vybudoval Pantheon - soubor pomníků, soch a jeskyň připomínající významné mýtické i historické osobnosti. Postavil zde i letohrádek v podobě kaple, vznikla i přístupná skalní vyhlídka.

(Pantheon - hrad Vranov na Vranovském hřebeni)


Na Malé Skále se narodila a je zde pohřbena spisovatelka Jarmila Glazerová, učil zde známý pedagog František Bakule, Karolína Světlá sem umístila děj Poslední paní Hlohovské. Malá Skála je rovněž spojena s životem řady výtvarníků - od Františka Kavána a Karla Vika až po Josefa Jíru. Významnou historickou památkou a názornou ukázkou lidové Pojizerské roubené architektury je  Boučkův statek  (na obr.)


V neposlední řadě je Malá Skála rájem vodáků, na březích řeky Jizery se nachází známé rekreační středisko přímo pod skalním městem - Suché skály, jenž jsou svým tvarem označovány za české Dolomity!

Fotogalerie Maloskalska od autora Rod Rich.