Sedmihorky

... po stopách vzniku názvu Český ráj!

 

 

Dnes jsou zde lázně, dříve zotavovna Revolučního odborového hnutí, restaurace, nedaleko je autokempink s dobrým vybavením, koupaliště a možnost vycházek a výletů do oblasti Hruboskalského skalního města.


Ale sláva Sedmihorek vznikla již v 19. století. V roce 1841 zde totiž lékař Antonín Šlechta založil klimatické lázně, které po čase získaly výbornou pověst, takže se sem začala na léto sjíždět pražská umělecká společnost. Gustav Pfleger-Moravský sem umístil děj svého románu Paní fabrikantová, býval tu Jan Neruda, cestovatel Josef Kořenský a mnoho dalších. Bustu zakladatele lázní vytvořil sochař Josef Václav Myslbek.
V této vlastenecké společnosti vzniklo asi nejen pojmenování pro okolní krajinu - Český ráj, ale i text známé Kolárovy písně o kanonýru Jabůrkovi

 

Český ráj - kdysi a dnes!

... ne vždy byl Český ráj tam, kde dnes ...

 

Bezesporu každý si dnes pod pojmem Český ráj vybaví severovýchodní Čechy - oblast kolem JičínaTurnova, Semil, Mnichova Hradiště ... Hned se mu vybaví hrady Trosky Kost, či zámky Hrubá SkálaHrubý RohozecHumprechtPrachovské skalní městoKozákov, Lázně Sedmihorky, pohádkový Jičín či cokoliv dalšího... Vybaví se nám CHKO existující již od roku 1955 (roku 2002 rozšířena o oblast Maloskalska a Prachovských skal) a jako taková nejstarší chráněná krajinná oblast v Česku. Oblast s významným a prestižním statusem Geopark UNESCO.
Ale ... (cit.textu p.Oldřicha Dvořáka, pokr.v albu)

(Rybník Bažantník v rekreačním středisku Sedmihorky)