Mohelnice nad Jizerou

 

Malá ves v údolí řeky Jizery - přímo nad soutokem s Mohelkou. První písemná zpráva pochází z roku 1352, avšak historie obce je mnohem starší, důkazem jest symbol obce románský tribunový kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 3.čtvrtiny 12.století (na obr.)

Dochován jest v původním stavu, jedná se o jednolodní obdélnou stavbu s polokruhovou apsidou s hranolovou věží v průčelí. Hlavní oltář - pseudorománský od řezbáře Petra Buška ze Sychrova - Lidová roubená architektura.

Na pravidelném zdivu je prapodivný vystupující reliéf lidské hlavy - tato záhada dala vzniknout pověsti: ,,Údajně jde o hlavu Turkyně, kterou si jako svou paní přivedl z vojenského tažení do Turecka, kde padl do zajetí - mladý pán z protějšího hradu Zásadka" - jehož zříceniny se tyčí nad vsí.

Mohelnice nad Jizerou je výchozím bodem do kraje zvaného Údolí říčky Mohelky (na obr. Buřinsko), právě Mohelka, v tomto malebném kraji Podještědí, vymodelovala svůj hluboký kaňon, jenž končí v Mohelnici nad Jizerou při soutoku Mohelky s Jizerou.

(Mohelnice nad Jizerou při červnových povodních)