Sobotka
... za malebnými verši Šrámkovy Sobotky!
Město básníků, kantorů a ševců, napsal o Sobotce spisovatel Karel Čapek, když sem jezdíval za Fráňou Šrámkem - o jejich přátelství více ZDE
-
Založena: ve 13. století
-
Kde: Královehradecký kraj, 12 km od Jičína
-
Nadmořská výška: 305 m n. m.
-
GPS
-
Fotogalerie ZDE
Historie města sahá do počátků 13. století, kdy zde vzniklo městečko povýšené roku 1498 na město. O sto let později tu už stál i mohutný chrám sv. Maří Magdaleny, a třebaže bylo i několikrát postiženo ničivým požárem, město se rozrůstalo.
Renesanční, barokně upravený městský špitál postavený kolem roku 1600 a pozdně gotický kostel sv. Maří Magdaleny z let 1590–1596 - pohledem z Boleslavské ulice. Zajímavá je spojitost Ratibořického údolí a kostela - a to skrze inspiraci sochaře Otto Gutfreunda, tu mu poskytly tři renesanční náhrobky lobkovických dětí na stěně presbytáře chrámu a staly se tak předlohou pro známé sousoší Babičky s vnoučaty.
O historii kostela a celé Sobotky více zde.: https://www.sobotka.cz/kostel
Pamětní desky upomínají na rodné domy českého dramatika, básníka, pedagoga, novináře a politika Františka Věnceslava Jeřábka - čtěte více ZDE, českého herce, novináře, spisovatele, překladatele a veřejného činitele Josefa Ladislava Turnovského - čtěte více ZDE a v neposlední řadě českého básníka, prozaika a dramatika Fráni Šrámka.
Od klasicistní kašny na náměstí Míru v Sobotce - pohledem k radnici, rodnému domu Fráni Šrámka s pamětní deskou a pozdně gotickému kostelu sv. Maří Magdaleny, postaveného v letech 1590–1596 na místě staršího dřevěného. Barokní interiér pochází z dílny kosmonoských mistrů sochařů Jelínků.
Statek básníka Václava Šolce z roku 1811 je jednou z nejkrásnějších roubených staveb města i celého kraje a v jeho velké světnici se konají pozoruhodné výstavy grafiky - čtěte více ZDE
Také Šrámkův dům čp. 3 na náměstí žije dneškem - sídlí zde muzeum a archiv nesoucí jeho jméno. Do jeho rodného domu čp. 4 si lidé chodí půjčovat knihy, neb zde sídlí městská knihovna.
Pozdně barokní Mariánské sousoší na náměstí Míru z roku 1746 od sochaře Martina Ignáce Jelínka z mistrovské kosmonoské dílny. Více o něm ZDE