Střehomský mlýn

 

Předjaří ve Střehomi ...
 
Roubený mlýn stojí na břehu místního rybníku Komorník již od roku 1516, jak dokládá jeho první písemná zmínka - a mlynáři v něm mleli po více jak 400 let, až do roku 1953! :-)
I když, my dobře víme, že si svou mlynářskou slávu, alespoň na chvíli zopakoval ještě v roce 1984 coby ‚‚Máchalův mlýn‘‘ v české pohádce S čerty nejsou žerty.
Bez vody by to však nešlo, ač téměř na břehu rybníku, náhon přivádějící vodu k mlýnskému kolu začíná již 1 kilometr proti proudu stvořitelky Plakánského údolí a Kostecko-bousovské rybniční soustavy - říčky Klenice, v místech soutoku s Veseckým potokem. Lemovaný je pravidelně vysázenými stromy, z levé strany jej před zanešením chrání několik kamenných zídek, nasucho vyskládaných - náhon je zakončen malou akumulační nádržkou, vodu z ní na kolo následně přivádí dodnes zachovaný dřevěný vantrok.
 
Celkově jde o mimořádně hodnotnou památku, která tvoří jeden z nejcennějších celků lidové architektury v Čechách, včetně zachované mlýnice a mlecího zařízení, špýcharu s pavlačí a trojicí sýpkových komor v patře, černou kuchyní, kachlovými kamny s pecí - mlýn tak jistě přispěl k vyhlášení Střehomi v roce 1995 vesnickou památkovou zónou.
V současnosti slouží jako rodinný dům - chalupa, mlýnské kolo je stále funkční. 
 
Kde: ves Střehom, 4 km od Vesce u Sobotky
Nadmořská výška: 305 m.n.m.
GPS: http://1url.cz/vtK21
 
Klidný pátek, Karel​

Roubený mlýn ve Střehomi stojí na břehu místního rybníku Komorník již od roku 1516, jak dokládá jeho první písemná zmínka - a mlynáři v něm mleli po více jak 400 let, až do roku 1953
I když, my dobře víme, že si svou mlynářskou slávu, alespoň na chvíli zopakoval ještě v roce 1984 coby ‚‚Máchalův mlýn‘‘ v české pohádce S čerty nejsou žerty.
Bez vody by to však nešlo, ač téměř na břehu rybníku, náhon přivádějící vodu k mlýnskému kolu začíná již 1 kilometr proti proudu stvořitelky Plakánského údolí a Kostecko-bousovské rybniční soustavy - říčky Klenice, v místech soutoku s Veseckým potokem. Lemovaný je pravidelně vysázenými stromy, z levé strany jej před zanešením chrání několik kamenných zídek, nasucho vyskládaných - náhon je zakončen malou akumulační nádržkou, vodu z ní na mlýnské kolo následně přivádí dodnes zachovaný dřevěný vantrok.

Celkově jde o mimořádně hodnotnou památku, která tvoří jeden z nejcennějších celků lidové architektury v Čechách, včetně zachované mlýnice a mlecího zařízení, špýcharu s pavlačí a trojicí sýpkových komor v patře, černou kuchyní, kachlovými kamny s pecí - mlýn tak jistě přispěl k vyhlášení Střehomi v roce 1995 vesnickou památkovou zónou. V současnosti slouží jako rodinný dům - chalupa, mlýnské kolo je stále funkční.